Търсене в този блог

Начало

  • галерия
  • контакти
  • публикации

събота, 10 март 2012 г.

Природен парк "Странджа"


sakar

stanja
Природен парк „Странджа”
По-голямата част от Странджа попада в едноименния природен парк. Той е най-голямата защитена територия в България. По своето биоразнообразие той се нарежда на едно от първите места в страната и Европа, поради специфичното съчетание на различни климатични влияния – континенталното, черноморското, средиземноморското. Тук се намира най-големия съхранен широколистен горски комплекс на Европа. Единствено тук на континента са запазени типичните за края на Терциера гори (отпреди 1 млн. г.). По-голямата част от територията му – около80 %, е покрита с гори със средна възраст три пъти по голяма от средната за страната. В естествените масиви от стари гори – най-ценните консервационно значими местообитания - често се срещат дървета от източен горун, благун, източен бук и странджански дъб с диаметри от 1.5 – 2.0 м и възраст над 500 години. За по-доброто опазване на природното богатство, в Парка са обособени 5 природни резервата, 14 защитени местности и 8 природни забележителности. Странджа е насечена от дълбоко врязани потоци, долове и реки. те създават гъста мрежа от хълмовете и долини. В българската част на планината най-големи са Велека и Резовска. Най-високият връх в българската част на Странджа е вр. Голямо Градище (710 м н.в., югозападно от М. Търново). Символ на Природния парк е странджанската зеленика. 
Цялата част на планината попада екологичната мрежа Натура 2000. (Повече за Природен парк „Странджа” и планината може да намерите тук: http://www.strandja.bg/). 
По време на каранията ще преминем през сърцевината на Природния парк и ще посетим някои от природните му забележителности.
Дервентски възвишения
Дервентските възвишения са разположени между Странджа и Сакар. Те са хълмиста територия с мозайка от разнообразни местообитания. По главното им било минава държавната граница между България и Турция. Надморската височина е между 120 и 555 м. Около две трети от територията на Дервентските възвишения е покрита от широколистни смесени дъбови гори, най-често от цер и благун, на места примесени с келяв габър. Имат над 30 големи карстови пещери. Те са част от мрежата Натура 2000 и са Орнитологично важно място.
Сакар
Планината Сакар също попада в екологичната мрежа Натура 2000, като Орнитологично важно място. Тя е куполна планина разположена между реките Тунджа, Марица, Соколица и Синаповска река. Ландшафтът е оформен от заоблени хълмове и сравнително отворени долини на малки реки, притоци на реките Марица и Тунджа. Горите са широколистни – от дъбове, тополи в речните долини. В планината има доста на брой малки села, част от които се ннамират непосредствено до границата. Най-високия връх в Сакар е Вишеград (856 m)

Няма коментари:

Публикуване на коментар